Please note the following changes in the schedule for the week of June 8-13, 2020. This is due to best accommodate our athletes and their families. Thank you for your patience.

Please Remember

  1. If you will not be at the boathouse by 10 minutes prior to your scheduled time, communicate immediately with the coaches.
  2. If you are late, please do not attend.  The key to maintaining distancing and following safety guidelines require that we stick to a strict schedule of drop off and pickup.
  3. If you have any dates that you will not be available to attend practice, please notify us in writing immediately.  The earlier we know, the better we can plan and accommodate everyone.
  4. Each time slot on our schedule is precious to the building and strengthening of our team.  Treat it accordingly.  Please don’t keep someone else from growing in their rowing skills by not communicating.

Mon – Wed

Group A 7:30 – 9:30AM

  • Simon – Zicatela
  • Matthew – Obed Edom
  • Devan – MH1
  • Michael P – Race Runner

Group B 7:45 – 9:45AM

  • Pablo – Capt Whitaker
  • Brooks – LaPetit Prince
  • Jackson – L1
  • Zackary – L2

Group C 10:00 – 12:00PM

  • Elizabeth – LaPetit Prince
  • Eesa – L1
  • Bree – L2
  • Morgan – White Eagle

Group D 10:15 – 12:15PM

  • Mateo – Zicatela
  • Shane – Obed Edom
  • Elian – Race Runner

Tues – Thurs – Sat

Group A 7:30 – 9:30AM

  • Gabriella – Capt Whitaker
  • Martina – LPetit Prince
  • Eloise – L1
  • Mallory – MH1

Group B 7:45 – 9:45AM

  • Noah – Peace
  • Dallas – L2
  • Michael B – White Eagle
  • Jack F – Obed Edom

Group C – 10:00 – 12:00PM

  • Eric – LaPetit Prince
  • Drew – Peace
  • Evan – Zicatela
  • Greg – Bis Spater

Group D – 10:15 – 12:15PM

  • Klim – Capt Whitaker
  • Tony – LaPetit Prince

Friday – US ROWING National Championship

Find out more by clicking on this link [LINK]. US Rowing will be holding its annual Youth National Championship on Friday June 12. Our participants will be hosted in the RowHouse. Our Club will be there to cheer them on.